Isar Cup 2019 - starší přípravka

11.07.2019

Starší přípravka fotbalistů FK Olympie Zdice se v termínu 7. - 9. června 2019 zúčastnila mezinárodního fotbalového turnaje Isar Cup ve městě Moosburg v Německu. Turnaje se účastnilo celkem 104 týmů z celé Evropy, přičemž v kategorii U11, tedy v kategorii našich mladých fotbalistů, hrálo 20 týmů z Česka, Německa, Polska, Itálie a Francie,. Naši kluci byli nalosováni do skupiny A, spolu s týmy FC Saverne-1 (Francie), SV Viktoria Herxheim (Německo), Spvgg Landshut (Německo), UKS 1 Parczew (Polsko). Ještě před samotným začátkem turnaje si naši mladí fotbalisté v pátek prohlédli část stadionu Bayernu Mnichov Allianz Arena s nezbytným nákupem suvenýrů ve fan shopu tohoto velikána světového fotbalu.

K prvnímu zápasu v sobotu nastoupili kluci proti hráčům UKS 1 Parczew a bez velkých problémů zvítězili, byť těsným výsledkem 1:0. Druhý zápas byl názornou ukázkou totálního fotbalu ze strany německého týmu a jednoho z favoritů turnaje, Spvgg Landshut, který našim hráčům uštědřil krutou porážku 7:0. Přestože se kluci snažili, proti sehranému soupeři neměli šanci na úspěch. V neděli ve velice důležitém zápase proti francouzskému FC Saverne-1 potřebovali naši hráči uhrát minimálně 1 bod, aby mohli pomýšlet na postup ze třetího místa skupiny. Po celý zápas jsme byli lepším týmem a drželi vedení 1:0, bohužel v poslední minutě proti nám odpískal rozhodčí poměrně přísnou penaltu, ze které mladí Francouzi srovnali na 1:1 a tímto výsledkem také zápas skončil. Nutno dodat, že zápas s francouzským týmem byl velice tvrdý, ze strany Francouzů v některých okamžicích až zákeřný. Bohužel, v tomto zápase došlo ke zranění našeho hráče, Lukáše Hackera, který si z jednoho souboje odnesl dvojitou zlomeninu zápěstí a do dalších bojů již nemohl zasáhnout. V posledním zápase skupiny nastoupili hráči FK Olympie Zdice opět proti německému soupeři a opět jasně prohráli 5:1. Nicméně tento výsledek již nic neřešil a kluci postoupili ze třetího místa do bojů od konečné 9. - 12. místo. 

V další fázi se hrálo již vyřazovacím způsobem a náš zápas opět proti německému soupeři z týmu SV Röhrenhof přinesl pro všechny přihlížející téměř infarktové vyvrcholení. Naši kluci nastoupili tentokrát proti Němcům nebojácně a po brankách Ondry Bárty vedli 2:0 a směřovali vcelku ke klidnému postupu do další fáze. Nicméně mladí Němci předvedli to, co běžně předvádí jejich starší vzory ze seniorské reprezentace. Nejprve snížili na 2:1 a téměř na konci řádné hrací doby dotlačili míč po rohovém kopu do branky na konečných 2:2. Rázem bylo vše jinak a na řadu přišla střelba ze značky pokutového kopu. Naši hráči se na polovině hřiště postavili do půlkruhu, chytili se za ramena a šli na věc. Losem se rozhodlo, že začínat bude FK Olympie Zdice. Jako první se k míči postavil Ondra Bárta - 1:0. Německá první penalta a vynikající zákrok našeho brankáře Kuby Šilhavého - německý hráč se chytá za hlavu a stav 1:0 zůstává. Pokračuje Filip Trkovský - 2:0. Německo snižuje - 2:1. Milan Najman a levou nohou po zemi k tyči - 3:1. Kuba v brance si sáhnul na míč, ale střela byla tvrdá - 3:2. Za FK Olympie Zdice kope Ondra Šiška, střela do tyče a ven od branky - zůstává 3:2. Německý hráč střelou po zemi k tyči srovnává - 3:3 a Němci jsou v euforii. Kuba Burian nedává německému brankáři šanci - 4:3. Stejně oplácí německý tým - 4:4. Pokračuje se již po jednom hráči, kdo nedá, končí. Za FK Olympie Zdice nekompromisní Ondra Bárta, brankář padá doprava, Ondra pálí k levé tyči - 5:4. Německý hráč ví, že musí dát. Rozběh a střela k levé tyči, Kuba Šilhavý jde na zem a míč vyráží. Nastává ohromná radost našich kluků, všichni se vrhají na brankáře a celý tým i s trenéry se raduje z postupu, který stál nejvíce nervů asi nás, tedy přihlížející rodiče. Tento výsledek znamenal postup do závěrečného zápasu o konečné 9. - 10. místo proti týmu UMKS "3" Czechowice-Dziedzice z Polska. Bohužel, zde bylo na našich hráčích vidět značné vyčerpání, jednak z horkého počasí, z náročného programu a i z oslabení o zraněného Lukáše Hackera. Poláci měli více sil a zvítězili 5:1.

Kluci si pak vychutnali závěrečný ceremoniál s předáním pamětních medailí a společného fotografování.

Celý turnaj byl pro mladé hráče FK Olympie Zdice ohromnou zkušeností a konfrontací s evropským fotbalem a je pro nás velmi cenným zjištěním, že z dvaceti evropských týmů skončili na 10. místě, tedy v první polovině všech účastníků své kategorie. Znamená to, že mládežnický fotbal se ve Zdicích dělá dobře a doufáme, že práce s mládeží bude ve stejném trendu pokračovat i nadále. Poděkování patří FK Olympii Zdice za finanční podporu účasti týmu na turnaji, firmě Gebrüder Weiss za sponzoring, městu Zdice za podporu fotbalu ve Zdicích, v neposlední řadě trenérům Milanovi Hunyadymu a Josefu Trkovskému a také rodičům, kteří kluky na turnaj doprovodili, zajistili odvoz vlastními auty a postarali se o ně i mimo fotbalové dění bez nároku na jakoukoli odměnu. A kdo Zdice tak skvěle reprezentoval? Brankáři Jakub Šilhavý, Vojta Ptáček, v poli potom Ondra Bárta, Filip Trkovský, Milan Najman, Ondra Šiška, Lukáš Skalák, Lukáš Hacker, Jan Šnaid, Petr Merhaut, Štěpán Kubišta, Jakub Burian, Matyáš Bartík. Všem klukům veliký dík. 

Autor: Petr Šilhavý