Rozhovor s předsedou Olympie

09.09.2020

Michael Macourek poskytl rozhovor Berounském deníku, přinášíme vám jeho přepis...

Sám si je dobře vědom nedostatků, na kterých je ještě třeba pracovat. Na druhou stranu věří, že pokud se fanoušek zdického fotbalu ohlédne zpátky, uvidí v některých oblastech zlepšení. Jestli se podle Michaela Macourka za dobu, co šéfuje tamní Olympii, něco opravdu povedlo, pak je to posun A-týmu z okresního přeboru do krajské I.A třídy. "Áčko je vizitkou klubu," nepochybuje mladý předseda, kterého rovněž těší široká a kvalitní mládežnická základna.

Není úplně obvyklé, aby předsedu fotbalového klubu dělal někdo ve vašem věku. Jak jste k této přišel?

Máte pravdu, není úplně obvyklé. Předsedu jsem začal dělat v šestadvaceti letech a vykonávám tuto funkci už zhruba čtyři roky. Pokud byla nějaká schůze mezi kluby, tak jsem byl vždy nejmladší. Celé ti vzniklo tím, že jsem měl zdravotní problémy a již jsem nemohl plnohodnotně hrát fotbal. Zároveň jsem ale věděl, že bych klubu chtěl nějakým způsobem dál vypomáhat. Rozhodně moje ambice nebyly předsednické, chtěl jsem pouze pomoci s chodem A-týmu. Říkal jsem si, že budu klidně nosit vody, jen abych zůstal v kolektivu. Nakonec to dopadlo tak, že po půl roce se ze mě stal předseda. Tehdy jsme si dali za cíl záchranu A-týmu v krajské soutěži, tehdy působil ještě v I.B třídě, a podporu mládeže.

Co všechno spadá v klubu pod vaše kompetence a co máte jako předseda klubu na starosti?

Mám na starost v podstatě všechny administrativní, finanční a organizační záležitosti klubu, časově náročné jsou zejména dotační záležitosti. Naše organizační struktura vedení klubu není příliš rozsáhlá. Musím však touto cestou poděkovat městu Zdice, trenérům a ochotným rodičům, kteří významně pomáhají s chodem klubu.

Můžete vypíchnout něco, co se podle vás za dobu, co vykonáváte funkci předsedy, povedlo? Zkrátka něco, co vás těší a jste na to pyšný...

Každý, kdo se podívá na náš klub, tak ho samozřejmě zajímá hlavně A-tým, to je vizitka klubu. Jsem velmi rád, že se za mého působení podařilo dvakrát po sobě postoupit z okresního přeboru až do krajské I. A třídy. To beru jako velký úspěch. Významný podíl na tomto vzestupu má i trenér Jirka Kment. Dále mě těší, že se nám podařilo přihlásit všechny mládežnické kategorie. Disponujeme širokou mládežnickou základnou, což dříve nebylo samozřejmostí. Jsem také pyšný, že neustále zlepšujeme klubové zázemí.

Je něco, co vás naopak trápí a co byste rád zlepšil?

Vezmu to obecně. Snad všechny kluby trápí nedostatek lidí, kteří mají chuť se pohybovat kolem fotbalu. Jde o trenéry mládežnických družstev, ale i hráče v dospělém fotbale. Jako příklad bych uvedl, že spousta dorostenců už nepokračuje dále do dospělého fotbalu a buď skončí úplně, nebo pokračují v nejnižších soutěžích. Chybí ambice hrát vyšší soutěž. Není v mé moci s tím bojovat. Spolu s trenéry se snažíme s hráči mluvit, ale nejsme vždy úspěšní.

Jak jste spokojen se zájmem místních o zdický fotbal?

Zájem o zdický fotbal je velký. Návštěvnost a zájem se samozřejmě odvíjí od úspěšnosti A-týmu a všech družstev mládeže. V předminulé postupové sezoně v I. B třídě byla na zápasy "áčka" průměrná návštěvnost kolem 200 diváků, což je podle mě krásné číslo. Klub se ve spolupráci s městem a sponzory snaží domácí zápasy zatraktivnit. Dále se snažíme jít s dobou, proto jsem založil celkem slušně navštěvované webové stránky a také profil na Facebooku.

Zájem by určitě byl o oslavy 100. výročí založení klubu, které jste letos zrušili kvůli omezením spojené s pandemií koronaviru. Mrzí vás to? Možná se ale budete o to víc těšit na příští rok...

Samozřejmě nás to mrzí. Šlo ale o situaci, se kterou jsme bohužel nemohli nic udělat. Oslavy se uskuteční příští rok ve stejném termínu, tedy v druhé polovině června. Co se týče hlavních taháků, konkrétní zatím být nemůžu, nicméně můžu prozradit, že v rámci oslav sehrají utkání všechna družstva klubu a diváci se mohou těšit na dvě hlavní utkání se známými osobnostmi ze sportovního i kulturního odvětví. Dále bude připravena večerní zábava s živou hudbou a další bohatý doprovodný program.

Sám jste řekl, že A-tým hrající I.A třídu je výkladní skříní zdického fotbalu. Zkuste porovnat, jak si stojíte co do podmínek a zázemí v porovnání s ostatními kluby v soutěži...

Dle mého názoru se v podmínkách ostatním celkům určitě můžeme rovnat, tady mohu zase jenom vyzdvihnout podporu města. Když vezmu v potaz celkového zázemí a přidružený sportovní areál, tak si dokonce myslím, že aktuálně hrající soutěž dokonce převyšujeme. Troufám si tvrdit, že máme útulný areál, který se snažíme neustále vylepšovat. V současné době například probíhá rekonstrukce posezení u občerstvení.

S jakými cíli a ambicemi vstoupil A-tým do nové sezony?

Přiznám se, že po nedohraném předchozím soutěžním ročníku nemám podrobný přehled, jak jsou na tom naši soupeři. Nicméně naším hlavním cílem je zejména záchrana v soutěži.

Krajskou I.A třídu hraje i váš dorost. Je to natolik kvalitní soutěž, aby z ní dorostenci mohli rovnou naskočit do A-týmu?

Opět odpovím poněkud obecně. Myslím si, že úroveň všech soutěží celkově klesá, platí to i o těch dorosteneckých. O důvodech jsem již mluvil. Nicméně se domnívám, že někteří mladí jedinci z našeho dorostu i B-týmu by mohli v případě potřeby "áčku" pomoct. Je to pouze o nich, já i trenéři, děláme všechno proto, abychom je postupně do prvního týmu začleňovali.

Už jste zmínil, že Olympie disponuje širokou mládežnickou základnou. Kromě dorostu máte i starší žáky a dva týmy mladších žáků. Současný stav mládeže vás tedy musí těšit...

Mládeže máme opravdu hodně. Poslední roky sbíráme týmové úspěchy v kategoriích přípravek, tento ročník čekáme dobré výsledky od mladších žáků. Pevně věřím, že současná mládež je budoucnost našeho klubu a že za pár let budeme tyhle kluky vídat v dresu A-týmu.

Mládež je v poslední době obecně hodně diskutovaným tématem, vy si na ale nedostatek dětí evidentně stěžovat nemůžete. Co děláte pro to, abyste se nepotýkali s nedostatkem dětí? A jak jste na tom s trenéry?

Trápí nás nedostatek trenérů nebo ochotných tatínků trénovat děti. To ostatně považuji za celkově největší problém našeho klubu, nejsme ale určitě jediní, kdo tento problém řeší. Počet dětí se za mého působení u klubu však každý rok neustále zvyšuje. Pořádáme nábory, vytváříme letáky, které dáváme do škol... Navíc se u nás každoročně konají v letních měsících příměstské fotbalové kempy. Myslím, že jsme v tomto směru aktivní.

Chystáte nějaké konkrétní kroky k tomu, aby se fotbal ve Zdicích ještě zlepšil?

Neustále se snažíme dílčími kroky ke zlepšení, pevně doufám, že fanoušci vidí při zpětném ohlédnutí v určitých oblastech zlepšení. Samozřejmě máme před sebou ještě hodně práce a já sám vidím spoustu nedostatků, které ale z různých důvodů nejdou vyřešit hned, je to běh na dlouhou trať.

Zdroj: Berounský deník